Demon norweskiego kryminału

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

jonesbo.pl

 

Do czego zdolny jest człowiek? Nawet taki, który swoją pracę poświęcił Bogu? Chciwość, żądza władzy, pieniądze i tragiczna historia sprzed lat splata się z rzeczywistością i ludźmi, którzy nie potrafią zapomnieć o przeszłości. A to wszystko w jednej książce!

www.fantasticfiction.com

 

 

Jo Nesbo to jeden z najlepszych pisarzy ostatnich lat. Jego powieści kryminalne tłumaczone są na ponad 20 języków, a jego nazwisko nie schodzi ze szczytu list bestsellerów.

 

esensja.stopklatka.pl

Główny bohater to nieco ekscentryczny komisarz Harry Hole, typ samotnika zmagającego się z nałogiem alkoholowym. Jedna z 8-tomowego cyklu przygód komisarza to „Wybawiciel”. Opowiada tajemniczą historię dwóch braci z Armii Zbawienia, która niesie pomoc żebrakom, narkomanom. Kiedy jeden z nich ginie od kuli rozpoczyna się pościg za człowiekiem bez twarzy.

jonesbo.pl

 

 

 

 

www.sikorowska.net

  • „Czerwone gardło”                                                                                                   Hole przypadkowo wpada na ślad przemyconego do Norwegii snajperskiego karabinu marki Märklin. Stary hitlerowiec zostaje znaleziony z poderżniętym gardłem. Czy to może być przypadek? Hole podejrzewa, że sprawa może mieć początek w czasach drugiej wojny światowej. Jednak morderca jest ciągle o krok przed nim. Zdaje się mówić: „Jestem sędzią, ławą przysięgłych i katem… Nie powstrzymasz mnie”.
  • „Trzeci klucz”                                                                                                     Wielką sensacją staje się Ekspedytor, który okrada banki. Hole razem ze swoją nową i dobrze rokującą partnerką rozpoczynają śledztwo. Szukają mordercy kasjerki. Okazuje się, ze trop prowadzi daleko poza granice Norwegii. Hole próbuje uporać się także z prywatną sprawą, śmiercią byłej kochanki, cygańskiej artystki. Zaczyna się polowanie, w której to Hole zamienia się w zwierzynę. Czy uda mu się dopaść przestępce? Na pewno! 
  • „Pentagram”                                                                                                        Komisarz Harry Hole cały czas zmaga się z alkoholem, po kolejnej próbie zostaje zmuszony do odejścia ze służby. Jednak nieoczekiwanie z powodu sezonu urlopowego dostaje jeszcze jedną szansę. Śledztwo prowadzi Tom Waaler, ale Harry nie da się zwieźć pozorom i wie, że przełożonego łączy coś ze śmiercią policjantki, Ellen Gjelten, ale niestety nie ma dowodów, jeszcze. Harry Hole tropi szaleńca i mordercę, który zastrzelonym przez siebie ofiarom odcina kolejne palce u rąk, a na miejscu zbrodni zostawia znak – pentagram. Hole odkrywa, że miejsca zbrodni układają się na planie Oslo w kształt pięcioramiennej gwiazdy.
  • „Pierwszy śnieg”                                                                                                      Jest listopad, w Oslo właśnie spadł pierwszy śnieg. Birte Becker po powrocie z pracy do domu chwali syna i męża za ulepienie bałwana w ogrodzie. Nie jest on jednak ich dziełem. Stają przy oknie – i widzą, że bałwan jest skierowany twarzą w stronę domu. Patrzy wprost na nich. W tym samym czasie komisarz Harry Hole otrzymuje anonimowy list podpisany „Bałwan”. Zaczyna dostrzegać wspólne cechy dawnych, niewyjaśnionych spraw. Okazuje się, że wraz z pierwszymi oznakami zimy do gazet trafia informacja o nowym morderstwie. Ofiara jest zawsze zamężną kobietą, a jednocześnie w pobliżu miejsca zbrodni pojawia się bałwan. Wszystko wskazuje na to, że po Oslo i okolicach znów krąży seryjny zabójca.
  • „Pancerne serce”                                                                                                          Po rozwiązaniu sprawy Bałwana (opisanej w Pierwszym śniegu), która w tak koszmarny sposób dotknęła najbliższych Harry’ego, komisarz Hole porzuca pracę i wyjeżdża do Hongkongu. Stacza się na dno, żyjąc z dnia na dzień, szukając zapomnienia w hazardzie i oparach opium. Tymczasem w Oslo zostają zamordowane dwie młode kobiety. Podobny sposób dokonania zabójstw wskazuje na tego samego sprawcę – obie dziewczyny mają w ustach dwadzieścia cztery rany powstałe od tajemniczego narzędzia zbrodni. Szef Wydziału Zabójstw decyduje się ściągnąć do Norwegii jedynego człowieka specjalizującego się w seryjnych mordercach – Harry’ego Hole. Wkrótce w spektakularny sposób ginie parlamentarzystka Marit Olsen. Okazuje się, że łańcuch ofiar jeszcze się nie skończył, a wszystkie ślady prowadzą do odludnego górskiego schroniska i przypominającego piekło Konga…
  • „Karaluchy”                                                                                                                  W domu publicznym w stolicy Tajlandii znaleziono ciało zamordowanego norweskiego ambasadora. W Oslo pospiesznie tworzony jest plan uniknięcia skandalu. Policjant Harry Hole wsiada do samolotu skacowany, z zastrzykami witaminy B12 w walizce i wkrótce zaczyna krążyć po zaułkach Bangkoku – wśród świątyń, palarni opium, dziecięcych prostytutek i barów go-go. Odkrywa, że w tej sprawie chodzi o coś więcej niż o morderstwo: za ścianami pełza coś, co nie znosi światła dziennego…
  • „Człowiek nietoperz”                                                                                        Norweski policjant Harry Hole przybywa do Sydney, aby wyjaśnić sprawę zabójstwa swej rodaczki, Inger Holter, być może ofiary seryjnego mordercy. Z miejscowym funkcjonariuszem, Aborygenem Andrew Kensingtonem, Harry poznaje dzielnicę domów publicznych i podejrzanych lokali, w których handluje się narkotykami, wędruje ulicami, po których snują się dewianci seksualni. Przytłoczony nadmiarem obrazów i informacji początkowo nie łączy ich w logiczną całość. Zrozumienie przychodzi zbyt późno, a Harry za wyeliminowanie psychopatycznego zabójcy zapłaci wysoką cenę…

Opisy do tytułów z kolejnymi przygodami Harry’ego Hola pochodzą ze strony:
http://lubimyczytac.pl/
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×