Detektyw na miarę stulecia

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×
www.wydawnictwoliterackie.pl

www.wydawnictwoliterackie.pl

„My fani Agathy Christie czytamy jej książki z zapartym tchem, szczególnie te z Herkulesem Poirot.” Jest to prawda, ponieważ tylko on potrafi w niekonwencjonalny sposób rozwiązać najbardziej zawiłą zagadkę kryminalną. Każdy czytelnik zastanawia się nad zakończeniem, które i tak zawsze go zaskoczy. Co takiego złego jest w Jane Marple, poczciwej staruszce czy małżeństwie Tommiego i Tuppence? Nic. Po prostu historie z małym Belgiem są  ciekawe, pełne polotu i autoironii. Czy też poświęcone nadmiernemu egocentryzmowi. W końcu to Herkules mówi o pracy małych szarych komórek, nie podaje niczego na tacy. Stara się aby jego przyjaciele ze Scotland Yardu sami wpadli na rozwiązanie zagadki, mimo tego, że sam gra w sprawie pierwsze skrzypce.

Dlaczego pisze o ekscentrycznym detektywie z książek Agathy Christie? Ostatnio po 40 latach od wydania ostatniej książki z przygodami Poirota, ukazała się nowa część zatytułowana „Inicjały zbrodni”. Została napisana przez Sophie Hannah, wielbicielkę kryminałów znaną prawie na całym świecie. Czytając tą książkę można poczuć podobny klimat, co w książkach Christie. Zawiła zagadka, niezbyt „ogarnięty” przyjaciel z policji oraz historia zbrodni doskonałej. To, co lubię najbardziej to końcowe podsumowania z udziałem Herkulesa Poirota. Kiedy zbiera wszystkich w jednym pomieszczeniu i tłumaczy wszystkim szczegóły, które łatwo było przeoczyć. Jednakże to, co nie podoba mi się w tej książce to trochę rozbudowane ostatnie rozdziały. Nie mogę być ignorantką, bo nie da się zastąpić geniusza. Mimo tego, Hannah chyba za bardzo chciała być wierna oryginałowi. Ciekawostką jest fakt, że tak naprawdę Agatha Christie nie lubiła swojego bohatera, posunęła się nawet do tego, że uśmierciła go w jednej ze swoich książek. Nawet londyński Times opublikował dla niego klepsydrę. Aż tu nagle, po 40 latach ulubiony bohater czytelników zostaje wskrzeszony. Uśmiech losu, ciekawa jestem co by na to powiedziała sama Agatha Christie :)

https://janeaustensworld.wordpress.com/tag/lost-in-austen/


https://janeaustensworld.wordpress.com/tag/lost-in-austen/


Podsumowując zachęcam wszystkich fanów na wydanie własnego osądu i zagłębieniu się w kryminalną historię hotelu Bloxham. Każdy może orzec, że po tylu latach Herkules Poirot nie znalazł godnego następcy. Sama jestem jego wielbicielką, zbieram wszystkie książki, w których występuje dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok „Inicjałów zbrodni.” Może w niedalekiej przyszłości ktoś napisze historie bratanka bądź siostrzeńca Poirota o takim samym bądź nawet większym geniuszu intelektualnym. Bez zbytnich mordów i rozlewów krwi, bo to jest rzeczywiście popularna treść większości kryminałów. A najlepsza książka to taka, w której nawet wnikliwy czytelnik nie rozszyfruje zakończenia! 

  1 comment for “Detektyw na miarę stulecia

  1. 22 marca 2015 o 21:04

    Ciekawe :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×